WINE & MEET Vánoční přípitek se členy komory
10. prosinec 2024
Jak už bývá dobrým zvykem Česko – maďarská obchodní komora pořádá ke konci roku, v době adventní, neformální společenské setkání, kde je dán prostor pro sváteční posezení a konverzaci členům, partnerům a ostatním příznivcům komory.
Letos pro tzv. “ Vánoční přípitek“ bylo vybráno netradiční místo, ale opět v krásném prostředí. Prezidentka ČMOK paní Marianna Dávidházy přivítala hosty ve Wine Bar Advivum v areálu zahrady Slovanského domu v Praze Na Příkopě dne 10. prosince 2024.
Společenskou akci zahájila krátkým přípitkem a poděkováním za dosavadní spolupráci s přáním úspěšného roku 2025.
Poté someliér Jakub Přibyl krátce představil vína, která vybral pro tuto akci, aby svou lahodnou chutí a nevtíravým kouzlem byla vhodným doplňkem nabízeným pochutinám a navodila dobrou náladu ke konverzaci. Tentokrát nešlo, jako obvykle, o představení maďarských vín, ale jednalo se o výběr vín z Francie, Itálie, Německa a Španělska, která reprezentovala nejproslulejší evropské vinařské oblasti.
Bezprostředně po úvodních slovech se rozproudila živá diskuze, která se nesla již tradičně v přátelském duchu a navázala tak na celoroční úspěšnou spolupráci.
Česko – maďarská obchodní komora se tímto programem rozloučila s rokem 2024.
Organizačním partnerem setkání byla společnost CRS, a.s., (www.crs-company.cz), které tímto děkujeme.
Všem členům a partnerům přejeme krásné a klidné prožití vánočních svátků.
Adventní koncert
28. listopad 2024
ZLATÝ VĚK JAZZU
Budapest Ragtime Band
Česko – maďarská obchodní komora a Lisztův institut – Maďarské kulturní centrum společně organizovali tradiční adventní koncert.
Známý soubor maďarské tradiční jazzové scény odehrál přepisy klasických skladeb, vtipné úpravy známých melodií a oper, stejně tak jako jazzové a dixielandové hity.
Adventní koncert se uskutečnil v budově Akademie múzických umění v Praze (HAMU).
Setkání Meziparlamentní skupiny přátel Česko-Maďarsko PS ČR a členů Česko-maďarské obchodní komory
20. listopad 2024
Dne 20. listopadu 2024 proběhlo v jednacích prostorách Poslanecké Sněmovny Parlamentu České republiky setkání Meziparlamentní skupiny přátel Česko-Maďarsko a členů Česko-maďarské obchodní komory (ČMOK).
Toto setkání zahájila Berenika Peštová, předsedkyně meziparlamentní skupiny přátel, poté předala slovo J.E. Dr. Baranyi Andrásovi, velvyslanci Maďarska.
Velvyslanec Dr. Baranyi přivítal přítomné poslance a členy obchodní komory a krátce nastínil témata, kterými se bude toto setkání zabývat. Kromě ekonomických témat se bude jednat o rozvoji partnerských vztahů mezi českými a maďarskými obcemi. Pan velvyslanec se také zmínil o maďarsko-českém projektu spolupráce, týkající se středních odborných škol Ústeckého kraje a Župy Veszprém, a o možných přínosech obdobných bilaterálních projektů v oblasti vzdělávání.
Na tato úvodní vystoupení navázala prezidentka ČMOK, Marianna Dávidházy. Po úvodní zdravici poděkovala Berenice Peštové za opětovné uspořádání tohoto společného jednání, které navazuje na loňské úspěšné květnové setkání. Následně seznámila účastníky s průběhem jednání v rámci, kterého byli na programu tři prezentace.
Dále připomněla, že od roku 2018, Česko-maďarské obchodní komora pod novým vedením považuje za důležité podporovat partnerskou spolupráci mezi českými a maďarskými městy, obcemi a zdůraznila, že tato forma partnerské spolupráce mezi obcemi pozitivním způsobem ovlivňuje bilaterální ekonomické vztahy. Poukázala na dobrý příklad partnerské spolupráce mezi Městskou částí Prahy 12 a obvodem Budapešť XV. Tato spolupráce byla oficiálně zahájena a stvrzena Dohodou o spolupráci, která byla podepsána v dubnu 2018 ve Viničním domku v Modřanech. Tato spolupráce nadále trvá. Česko-maďarská obchodní komora stála nejen u zrodu této spolupráce, ale aktivně ji podporuje dodnes. První prezentace tohoto setkání patřila MČ Prahy 12, jejíž zástupce partnerskou spolupráci představil.
V druhé části programu přišla řada na dvě prezentace z ekonomické oblasti.
První prezentace patřila firmě CAPPA Cooling s.r.o., která představila moderní technologii MVM EGI, vedoucí společnosti maďarského energetického sektoru (obdoba ČEZ) a možnosti jejího využití v českých jaderných elektrárnách.
Druhou prezentaci představila společnost Skywalkers Agro s.r.o., ve které se zabývala problematikou precizního zemědělství, včetně aplikací dronů s využitím maďarského softwarového produktu oceněného na veletrhu BVV Brno TechAgro.
V poslední části společného jednání byl dán prostor dotazům a odpovědím k projednaným tématům. Mezi přítomnými účastníky se rozvinula aktivní diskuze.
Jednání bylo ukončeno závěrečným zhodnocením a poděkováním za účast, kterého se ujali – předsedkyně meziparlamentní skupiny přátel Berenika Peštová, velvyslanec Maďarska J.E. Dr. Baranyi András a prezidentka ČMOK, Marianna Dávidházy.
Poté byla členům Komory nabídnuta možnost zúčastnit se komentované prohlídky prostor Poslanecké sněmovny.
Business Breakfast - Energetika: Aktuální otázky a výzvy
12. listopad 2024
Listopadové setkání členů a partnerů Česko – maďarské obchodní komory proběhlo formou Business Breakfastu (BB) na téma Energetika: Aktuální otázky a výzvy. Setkání se uskutečnilo dne 12. listopadu 2024, v úterý od 9.00 hod. v prostorách Hotelu Mandarin Oriental na Praze 1.
Česko-maďarská obchodní komora již třetím rokem pořádá Business Breakfast na téma energetika, což potvrzuje důležitost, aktuálnost a strategický význam daného tématu. Oficiální program setkání zahájila svým úvodním projevem Marianna Dávidházy, prezidentka Česko-maďarské obchodní komory. BB se zúčastnil J.E. Dr. Baranyi András, velvyslanec Maďarska, který pronesl krátký uvítací proslov.
V první části programu vystoupili pozvaní odborníci s krátkou úvodní prezentací. Jednalo se o experty v oblasti energetiky jak z České republiky, tak i z Maďarska:
Csaba Marosvári, náměstek státního tajemníka pro energetickou bezpečnost, z Ministerstva zahraničních věcí a obchodu Maďarska. Jeho projev se zabýval energetickou bezpečností v zahraniční politice Maďarska.
Ľuboš Dinka, předseda představenstva a generální ředitel MOL Česká republika s.r.o.. MOL ČR je druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu a v současné době tato síť zahrnuje 303 čerpacích stanic. Nově otevřená čerpací stanice MOL v Oseku nad Bečvou získala prestižní ocenění Čerpací stanice roku 2024. V rámci svého projevu generální ředitel Dinka představil nejen současný stav, ale i nové projekty Skupiny MOL.
András Gróf, finanční ředitel skupiny a místopředsedy představenstva innogy Česká republika, připravil prezentaci, která se zaměřila na specifika českého energetického trhu v příštím desetiletí, strategie Innogy 2035. innogy je přední energetickou společností v České republice, jejímž stoprocentním vlastníkem je největší maďarská energetická skupina MVM. Pro MVM představovala akvizice v roce 2020 dosud nejvýznamnější krok v rámci její strategie regionální expanze. Společnost innogy dodává energii a inovativní služby související s energetikou 1,7 milionu zákazníků.
Jiří Gavor, výkonný ředitel ANDE, Asociace nezávislých dodavatelů energií, se sídlem v Praze, a ředitel společnosti ENA, která se specializuje na energetické analýzy. Jiří Gavor se ve své úvodní prezentaci věnoval srovnání českých a maďarských cen energie jak pro podnikatelský sektor (průmysl), tak i pro domácnosti v letech 2023 -2024.
Okruh účastníků panelové diskuze doplnil René Neděla, Vrchní ředitel pro energetiku a jaderné zdroje na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR (MPO).
Úvodní přednášky ukončil Blahoslav Němeček, EY Partner Business Consulting, specialista na oblast Energie a využívání přírodních zdrojů, se svojí úvahou na téma Aktuální výzvy v energetice. Poté se osobně zhostil úlohy moderátora panelové diskuze. V rámci této diskuze se pozvaní odborníci věnovali následujícím okruhům otázek:
- hodnocení celkové kvality investičního prostředí v energetice v České republice
- dobrým příkladům ze zahraničí, které by Česká republika mohla převzít
- případným společným tématům pro český a maďarský energetický trh
V rámci panelu se rozvinula aktivní diskuze, ve které pozvaní odborníci dokázali věcně přednést svá stanoviska a vzájemně argumentovat. Po této diskuze byl dán prostor hostům, aby mohli položit vlastní otázky účastníkům panelové diskuze.
Závěrem setkání byla opět možnost k neformálnímu networkingu pozvaných odborníků, členů Komory a ostatních hostů v rámci výborné bufetové snídaně.
Organizačním partnerem byla společnost CRS, a.s. reklamní a marketingová agentura, člen ČMOK.
Business Breakfast - Euro nebo česká koruna?
1. říjen 2024
Letošní první podzimní setkání členů a partnerů Česko – maďarské obchodní komory proběhlo dne 01. října 2024 v konferenčních prostorách Hotelu Mandarin Oriental na Praze 1. Organizováno bylo opět formou Business Breakfastu s lákavým tématem, které prozrazuje hned název – Euro nebo česká koruna? Realita nebo vzdálená budoucnost zavedení společné evropské měny v České republice. Ústřední téma tohoto BB bylo doplněno maďarským pohledem ohledně společné evropské měny a maďarského forintu. Zavedený formát našich setkávání, v rámci kterých pozvaní řečníci vždy v úvodu nejprve představí své úvahy na dané téma, poté navazující diskuze, všem účastníkům vyhovuje, takže průběh BB se i pro tentokrát neměnil.
Pozvanými řečníky byli bankovní experti a ekonomové, kteří vedli vzájemný dialog v rámci daného tématu:
- Mojmír Hampl, předseda Úřadu národní rozpočtové rady
- Gyula Pleschinger, člen měnové rady Maďarské národní banky a předseda Maďarské ekonomické společnosti
Tento expertní dialog se nezabýval výlučně jen výzvami z oblasti měnové politiky, ale taktéž makroekonomickými otázkami s vlivem na jednotlivé účastníky hospodářství, především s důrazem na podnikatelský sektor. Oficiální část programu ukončila prezidentka komory paní Marianna Dávidházy krátkým poděkováním pozvaným expertům a otevřela prostor k neformálnímu networkingu v rámci bufetové snídaně.
Organizačním partnerem byla společnost, člen komory, CRS, a.s. reklamní a marketingová agentura.
Business Breakfast - Elektromobilita
27. červen 2024
Dne 27. června 2024 Česko-maďarská obchodní komora ve spolupráci s ekonomicko-obchodním oddělením Velvyslanectví Maďarska už
poněkolikáté pořádala Business Breakfast. Toto odborné setkání se věnovalo aktuálnímu a dynamicky se rozvíjejícímu tématu: elektromobilita – současný stav, výzvy a budoucí vývoj.
Zástupci Škoda Auto a.s., EY Consulting a Maďarská agentura na podporu investic (HIPA) představili aktuální informace a odborné názory v dané oblasti v rámci svých úvodních prezentací. Po vystoupení řečníků byl prostor na otázky v panelové diskuzi. Účastníci panelové diskuze byli zástupci následujících společností: MVM Mobiliti Kft., Czech E-mobility Platform, innogy Energo s.r.o., Mercedes-Benz Česká republika s.r.o. a Škoda Auto a.s.
Akce byla již tradičně zakončena networkingem všech přítomných.
Návštěva Obchodní a průmyslové komory župy Győr-Moson-Sopron v Praze
25. duben 2024
Českou republiku navštívili zástupci průmyslové sekce Obchodní a průmyslové komory župy Győr-Moson-Sopron.
Cílem Průmyslové sekce komory je zlepšovat podnikatelské prostředí pořádáním setkání a akcí, které mají napomoci efektivnějšímu fungování podniků, což bylo i úkolem této odborné cesty.
V této souvislosti se členové delegace Obchodní a průmyslové komory zúčastnili 25. dubna 2024 odpoledne odborného programu v Praze. Akci zahájil obchodní rada Velvyslanectví Maďarska v Praze, Zoltán Környi.
Poté následoval úvodní projev Istvána Szekerese, generálního viceprezidenta Obchodní a průmyslové komory župy Győr-Moson-Sopron. Následovalo vystoupení László Pénzese, předsedy průmyslové sekce Obchodní a průmyslové komory župy Győr-Moson-Sopron, který podrobně představil činnost, výzvy a strategické cíle průmyslové sekce komory.
Druhá část programu byla věnována české ekonomice. Prvním řečníkem byl Ing. Martin Natafaluši, manažer vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR, který přednesl obsáhlou a vyčerpávající prezentaci o Svazu průmyslu a dopravy ČR. Odbornou část programu uzavřelo vystoupení prezidentky Česko – maďarské obchodní komory, Ing. Marianny Dávidházy. Poté následovala sekce otázek a odpovědí a setkání B2B.




2. JARNÍ PRAHA S CHUTÍ MAĎARSKÝCH VÍN
23. duben 2024

Dne 23. dubna 2024 proběhla odborná prezentace a ochutnávka vín z produkce devíti maďarských vinařství, kterou spolupořádali Česko-maďarská obchodní komora, Velvyslanectví Maďarska, PADE s.r.o., Wine Mission Kft. pod názvem “2. Jarní Praha s chutí maďarských vín”.
Setkání se uskutečnilo ve Viničním domku na Praze 12, v malebném prostředí pražských vinic. Záštitu nad akcí převzali prezidentka Česko-maďarské obchodní komory paní Ing. Marianna Dávidházy, MBA a místostarosta MČ Prahy 12 pan Milan Maruštík. Úvodní slovo pronesl velvyslanec Maďarska v Praze pan Dr. András Baranyi. Následně krátkým projevem vystoupil místostarosta MČ Prahy 12 pan Milan Maruštík, který jménem MČ Prahy 12 přivítal hosty a připomínal historickou stopu produkce vína v této městské části. Program oficiálně zahájila Ing. Marianna Dávidházy, prezidentka Česko-maďarské obchodní komory.
Kromě devíti maďarských vinařství se této akce zúčastnila i řada českých vinařů a obchodních zástupců z České republiky. V pozdějších odpoledních hodinách návštěvníci z řad veřejnosti měli možnost ochutnat nejen vybraná vína, ale i maďarské delikatesy.

Maďarsko se představuje občanům MČ Prahy 12
4. duben 2024

Městská část Praha 12 oslovila Maďarské kulturní centrum v Praze, aby v rámci programu Dvanáctka aktivní představilo obyvatelům městské části Maďarsko. Program byl realizován ve spolupráci s Česko-maďarskou obchodní komorou.
Akce se uskutečnila dne 4. dubna 2024 od 14:00 v Obřadní síni radnice Prahy 12. Hajnal Kassai, ředitelka Lisztova institutu, a Evelin Jedlíková, asistentka ředitelky, seznámily převážně seniory se zajímavostmi, kulturou, výročními zvyky a národními tradicemi Maďarska. Pozornost věnovali nejznámějším kulturním institucím a termálním lázním. Zlatým hřebem programu byla ochutnávka maďarských pochoutek, kterou zajistila Česko – maďarská obchodní komora. Akce se zúčastnilo více než 100 účastníků.
1. Business Breakfast roku 2024: EUROVOLBY 2024
21. březen 2024
Dne 21. března 2024 se v salonku – knihovně Hotelu Lindner na Praze 6 uskutečnilo další setkání členů a partnerů Česko – maďarské obchodní komory formou Business Breakfastu, které se stává velice oblíbeným formátem setkávání. Pro účastníky je lákavé hlavně svým tematickým zaměřením, které vždy kopíruje aktuální ekonomické, politické či společenské aj. dění ve společnosti.
První letošní BB byl zaměřen opět na jedno z klíčových témat dnešní doby, a to Eurovolby 2024 – Evropská unie před volbami do Evropského parlamentu.
Hostem a zároveň hlavním přednášejícím byl politolog a universitní profesor působící v Maďarsku v Budapešti a výkonný ředitel Nézőpont Intézet, pan Mráz Ágoston Sámuel.
Ve své přednášce hovořil o stávající situaci v evropském parlamentu a přiblížil očekávání stavu parlamentu v budoucnu, s ohledem na nadcházející volby. Nastínil možné složení jednotlivých frakcí EP po volbách, které může mít velký vliv na budoucí globální ekonomické prostředí.
Poté byl dán prostor pro dotazy zúčastněných a tím se rozpoutala rozsáhlá diskuze, jejíž obsah překročil i pomyslné evropské hranice. Tato zajímavá diskuze by se určitě mohla vést až do druhého dne a stále by bylo o čem hovořit. Avšak pohled na hodiny byl pokynem pro prezidentku ČMOK Mariannu Dávidházy, aby oficiální část ukončila. Poděkovala panu profesorovi Mrázovi za podnětné vystoupení a všem za aktivní přístup. Po oficiální části, již tradičně následoval neformální networking u bufetové snídaně.
Moderátorem diskuze byl viceprezident ČMOK, pan István Léko. Organizačním partnerem byla společnost, člen komory, CRS, a.s. reklamní a marketingová agentura.
Valná hromada členů ČMOK
19. únor 2024
Valná hromada byla svolána za účelem projednání a schválení výroční zprávy a účetní závěrky za rok 2023.
Na této valné hromadě byl projednán již realizovaný program v průběhu roku 2024 a připravený plán aktivit pro zbytek roku 2024.
Návštěva kolegia mezinárodního a zahraničního obchodu Budapešťské obchodní a průmyslové komory (BKIK) v České republice
19.-20. únor 2024
Zástupci kolegia mezinárodního a zahraničního obchodu Budapešťské obchodní a průmyslové komory (BKIK) navštívili Českou republiku. V rámci této odborné cesty se členové delegace BKIK setkali v pondělí 19. února 2024 a v úterý 20. února 2024 se členy ČMOKu. První den jednání v Praze se týkal aktuálních ekonomických otázek a otevřel další možnosti mezinárodní spolupráce. Druhý den se členové obchodních komor sešli v Brně. Členy BKIK doprovázel obchodní rada Zoltán Környi.
Členové delegace byli Péter Keszthelyi, viceprezident BKIK, člen kolegia mezinárodního a zahraničního obchodu, dále Dr. Lajos Kupcsok V4 rada, člen kolegia mezinárodního a zahraničního obchodu BKIK, viceprezident Maďarsko-slovenské obchodní a průmyslové komory a Péter Babák vedoucí kanceláře, Mezinárodní kancelář BKIK.
32. Maďarský ples
10. únor 2024
32. ročník Maďarského plesu v Praze, jejímž organizátorem je každoročně Svaz Maďarůžijících v českých zemích, Pobočný spolek Praha se uskutečnil v sobotu 10.2.2024 tradičně v prostorách Autoklubu ČR Praha.
Generálním partnerem letošního plesu byla již po několikáté v řadě Česko – maďarská obchodní komora.
Ples zahájil svou uvítací řečí Csitári-Rákóczy Gábor Andor, první tajemník Velvyslanectví Maďarska. Hudbou k tanci doprovázela účastníky plesu stálice Maďarských plesů v Praze kapela Retrock Party Band. V rámci nastolení té správné nálady v sále, nemohl chybět k tanci ani lidový žánr. Na „lidovú notečku“ s doprovodem cimbálu zahrála a zazpívala k tanci romská folklórní kapela Pannon. V pozdních hodinách a závěr plesu podpořila svým vystoupením maďarská rocková kapela Szuterén.
Hostům byl k dispozici stánek s výběrem známých vynikajících maďarských vín, která byla představena členem ČMOK, společností Wine Mission Kft z Maďarska.
S nadšením vyhlížíme 33. ročník plesu v roce 2025 a věříme, že jako tento rok úspěšně naváže na letitou tradici Maďarských plesů v Praze.