Planet Budapest 2021 - Expo a Světový summit o udržitelnosti
29. listopadu - 5. prosince 2021

Planet Budapest 2021 Expo a Světový summit o udržitelnosti se uskutečnil ve dnech od 29.listopadu do 5. prosince 2021 v Budapešti.

PHARMAPOLIS TEN13 Cluster Conference & B2B meetings
22. listopad 2021

We have the pleasure to announce you that the Pharmapolis Debrecen Innovative Pharmaceutical Cluster and Enterprise Europe Network office of the Chamber of Commerce and Industry of Hajdú-Bihar County are organizing a large – scale hybrid event: ” PHARMAPOLIS TEN13 Cluster Conference & B2B meetings “.

Plenary sessions and business meetings will be held between November 22 and 24, 2021 at Chamber of Commerce and Industry of Hajdú-Bihar County, Debrecen. The event will be organized as a hybrid one, which means that it is possible to attend the plenary sessions and the business meetings online and offline. 

 

The focus will be on issues linked to the two main focus areas of the clusters, namely on the development and operation of thematic clusters as well as on pharmaceutical and medical services.

The participation at the conference and b2b meetings is free of charge, and registration is mandatory via the platform.

Business breakfast
8. říjen 2021

Dne 08.10.2021 pořádala Česko-maďarská obchodní komora setkání svých členů formou business breakfastu v překrásných prostorách hotelu Lindner.

Prezidentka ČMOK Marianna Dávidházy v úvodu přivítala vzácné hosty, kteří přijali pozvání a této akce se aktivně zúčastnili.

Pozvání přijal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Maďarska J.E. dr. Miklós Boros, který úvodním slovem zahájil program.

Významným hostem byl rovněž ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky JUDr. Rudolf Jindrák, který přispěl svoji úvahou,  týkající se oblasti zahraničně-ekonomických témat, které jsou v současné době tolik aktuální. Mimo jiné se dotkl témat společných česko-madarských vztahů, V4 a současné energetické krize.

Oficiální část setkání ukončil svým krátkým vystoupením další z hostů pan Sándor Bodnár, výkonný ředitel poradenské skupiny Hays v České republice a v Rumunsku. Stručným přehledem informoval o současné a loňské situaci na českém trhu práce s důrazem na hlavní výzvy a trendy v této oblasti.

Po oficiálním programu byl dán prostor k neformálnímu networkingu v rámci bufetové snídaně.

Setkání proběhlo v českém a maďarském jazyce za účasti profesionálního tlumočníka pana Hermanna.

ČMOK děkuje všem hostům i členům, kteří svojí účastí tak vyjádřili podporu činnosti Česko-maďarské obchodní komory.

Maďarský workshop v Praze
29. července 2021

Po roce, který byl pro všechny velmi náročný, Maďarská agentura pro cestovní ruch díky stále se zlepšující epidemiologické situaci opět pořádala setkání odborníků v cestovním ruchu na podporu Maďarska, jako turistické destinace. Zapněte si prosím bezpečnostní pásy a vydejte se s námi společně prozkoumat tuto úžasnou zemi.

Místo konání a datum:
• Augustine, a Luxury Collection Hotel, Letenská 12/33, 118 00 Malá Strana, Praha, Česká republika
• 29. červenec 2021, 10:00

 

Maďarský workshop v Brně
28. července 2021

Maďarská turistická agentura /MTU/ pořádala akci: „Maďarský workshop v Brně.“

Mohli jste se těšit na prezentace jednotlivých účastníků, kávový break, workshop, lehký oběd a losování cen.

Místo konání:
Hotel International Brno****,
Husova 16/200, Brno

Maďarský workshop v Ostravě
27. července 2021

Maďarská turistická agentura /MTU/ pořádala akci: „Maďarský workshop v Ostravě.“

Mohli jste se těšit na prezentaci jednotlivých účastníků, kávový break, workshop, lehký oběd (bufet), ochutnávka vín a losování cen.

Místo konání:
Hotel Imperial,
Tyršova 1250/702, Ostrava

Setkání členů a generálních partnerů ČMOK
10. červen 2021

První osobní setkání členů a generálních partnerů ČMOK v letošním roce se uskutečnilo dne 10.06.2021  v reprezentačních prostorách Velvyslanectví Maďarska v Praze.

V řadách ČMOK byli uvítání noví členové:

– společnost MVM Energetika Zrt., která koncem minulého roku úspěšně dokončila akvizici innogy v České republice.

– společnost Verarbeiten Pausits Kft.,  podnikající v oblasti strojírenství, která v loňském roce provedla akvizici MSC MetPro a.s..

– společnost Tungsram Operations Kft., tradiční výrobce osvětlení.

Zástupci společností – nových členů ČMOK – na zasedání vystoupili a ve svých příspěvcích krátce představili své firmy a seznámili zúčastněné se svými současnými aktivitami.

Prvním novým členem roku 2021 se stala MVM Energetika Zrt., globální hráč v energetice a čtvrtá největší společnost v Maďarsku z hlediska tržeb a třináctá ve středoevropském regionu. Společnost představil pan György Kóbor, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MVM GROUP.

V říjnu 2020 skupina MVM GROUP úspěšně dokončila akvizici společnosti innogy Česká republika.

Druhý nový člen ČMOK, společnost Verarbaiten Pausits Kft., je rodinnou firmou druhé generace v Maďarsku, která působí již téměř 30 let v ocelářském průmyslu. V loňském roce úspěšně investovala do české společnosti MSC MetPro, a.s. a získala většinovou majetkovou účast. MSC MetPro –  specialista na tvarové pálení – je zpracovatel široké škály materiálů (ocele, nerezové ocele, hliníku, kotlových plechů a speciální vysokopevnostní ocele). Krátkou prezentaci poskytl a společnost Verarbaiten Pausits Kft.MSC MetPro, a.s. představil generální ředitel pan Pausits Valér.

Třetího nového člena naší komory, společnost Tungsram Operations Kft. představil pan Václav Kubeš, obchodní ředitel pro Českou republiku a Slovensko. Značka Tungsram je světoznámá maďarská značka s 125letou tradicí zejména v oblasti výroby osvětlení, světelných zdrojů, smart solutions, atd., která má zavedenou obchodní síť ve více než 100 zemí světa.

Toto setkání podpořila účast J.E. dr. Borose Miklóse, mimořádného a zplnomocněného velvyslance Maďarska v České republice. V průběhu akce, v rámci neformálního networkingu, byla dána příležitost hovořit s panem Ing. Istvánem Kolozsvárim, MBA, obchodním radou Ekonomicko-obchodní sekce Velvyslanectví Maďarska.

Téměř celý rok 2020 a první polovina letošního roku představovaly obrovskou výzvu pro hospodářský a společenský život v důsledku celosvětové pandemie. Tato celosvětová epidemie donutila vedení firem, států, globálních organizací k nelehkým výzvám, za které jsme všichni zaplatili nevyčíslitelnou cenu, včetně ztrát milionů lidských životů. Na druhou stranu nás tato výzva naučila především přizpůsobivosti, urychlení technologického vývoje a lepší koncentraci na klíčové problémy.

Proto je nesmírně potěšitelné, že se naší komoře i v tak složitém období podařilo navázat nová partnerství s významnými maďarskými firmami s globálním přesahem, které považují českou ekonomiku za strategicky důležitý trh a chtějí zde rozvíjet aktivity.

Mistrovský kurz a online degustace maďarských vín, spojená s rozvojem podnikání v rámci Hungarian Wine Business Programu
4. květen 2021

Česko-maďarská obchodní komora ve spolupráci s maďarským Centrem pro agrární marketing, uspořádala dne 4. května 2021 prestižní degustaci maďarských vín. Degustace byla vedená formou on-line prezentace a povedli ji dva sommeliéři Kristiana Kielmayer, dipWSET a Jakub Přibyl.

Cílem akce bylo pomoci představit maďarská vína a producenty, kteří na českém trhu již působí a chtějí posílit své obchodní vztahy, stejně jako vinařství, která v budoucnu plánují rozšířit své vývozní aktivity na český trh s vínem.

Tato degustace byla dalším důkazem, že se Česká republika stává jednou z nejdůležitějších cílových zemí maďarského vývozu vína.

Účast na prezentaci vín byla doporučena odborníkům zabývajícím se jejich nákupem a prodejem a odborně

zaměřeným novinářům, kteří se zajímají o maďarské vinařství a vidí potenciál kvalitních maďarských vín.

Více informací o zúčastněných vinařstvích, vínech a online degustaci naleznete zde:

https://czechia-2021.hunwinebusiness.com/  (Webové stránky jsou k dispozici v českém a anglickém jazyce.)

K pořádané akci vyšel rovněž článek v květnovém čísle časopisu WINE & Degustation.

Vína v Maďarsku

Maďarská kultura vína se vyznačuje rozmanitostí, originalitou a jedinečností. V 6 vinařských regionech země lze objevit 22 vinařských oblastí s různými klimatickými, topografickými, půdními a historickými charakteristikami. Na degustaci šesti položek se představí 4 vinařské regiony a 5 různých vinařských oblastí Maďarska, a to prostřednictvím vín typických pro danou produkční oblast:

Horní panonský vinařský region:

Vinařství Babarczi, vinařská oblast Pannonhalma – Pannonhalmi Chardonnay, 2019

Panonský vinařský region:

Vinařství Attila Gere, vinařská oblast Villány – „Ördögárok” Villányi Franc („Čertův příkop“ Villányi Franc), 2017

Vinařství Bock, vinařská oblast Villány – Bock Ermitage, 2016

Vinařství Vesztergomb, vinařská oblast Szekszárd – Szt. László Bikavér (Býčí krev sv. Ladislava), 2017

Vinařský region Horní Maďarsko:

Vinařství St. Andrea, Vinařská oblast Eger – Hangács Cru Egri Bikavér Grand Superior (Hangács Cru Egerská býčí krev Grand Superior), 2017

Tokajský vinařský region:

Vinařství Zsirai, Tokajská vinařská oblast – Tokaj Sweet by Zsirai, 2018

Vinařské regiony, které budou prezentovány na mistrovském kurzu:

Horní panonský vinařský region: Co nejvíce spojuje vinařské oblasti tohoto regionu, je chladnější charakter podnebí a řada živých vín bohatých na kyseliny. V souladu se zdejšími povětrnostními podmínkami je podíl bílých odrůd mnohem vyšší než modrých. Negativní dopady globálního oteplování jsou zde mnohem méně patrné a ve struktuře kyselin ve víně je spousta rezervy. Přesto se tato vína za posledních deset let stala znatelně plnějšími a bohatšími na alkohol. Kromě laskavějšího a líbivějšího charakteru zůstávají i položky, které se dobře drží. Pannonhalma už roky obdarovává milovníky vína vážnými bílými a červenými víny. Účastníci se mohou seznámit s Horním panonským vinařským regionem prostřednictvím bílého vína Pannonhalmi Chardonnay 2019 z Vinařství Babarczi.

Tokajský vinařský region: První ucelená vinařská oblast na světě vznikla v Tokaj-Hegyalja a byla v roce 2002 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Její rozloha se shoduje s rozlohou stejnojmenného vinařského regionu, kde se réva vinná pěstuje na 5 700 hektarech. Typickými ikonickými odrůdami vinařské oblasti jsou Furmint, Hárslevelű (Lipovina) a Sárgamuskotály (Žlutý muškát). Na prezentaci je vinařská oblast zastoupena vínem Tokaj Sweet by Zsirai 2018 z produkce Vinařství Zsirai (Zsirai Pincészet).

Panonský vinařský region: Tato část země, čili oblast jižně od Balatonu má měkčí kyseliny a zralejší a vyváženější úrodu modrých hroznů než vinařské oblasti ležící severněji. Tento region je domovem velkých červených vín s vyšším obsahem taninů, jako je Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc či Merlot, ale také odrůd specifických pro celou zemi, jako je Frankovka modrá (Kékfrankos) a Kadarka. Zájemci o tuto akci se mohou s panonským regionem seznámit prostřednictvím vynikajících vín tří místních vinařství: Vinařství Attila Gere, vinařská oblast Villány, „Ördögárok“ Villányi Franc („Čertův příkop“ Villányi Franc), 2017; Vinařství Bock, vinařská oblast Villány, Bock Ermitage, 2016 a Vinařství Vesztergomb, vinařská oblast Szekszárd, Szt. László Bikavér (Býčí krev sv. Ladislava), 2017.

Vinařský region Horní Maďarsko: Jedinečnost vinařského regionu Horní Maďarsko spočívá v tom, že se vinice obvykle nacházejí ve výšce 200–300 metrů na vysoké náhorní plošině nebo na svažité straně hor, zatímco hrozny na svahu pahorku Nagy-Eged rostu ve výšce 500 metrů. Podnebí vinařské oblasti je tak ovlivněno Severním středohořím, které ji chrání před větry. Vyznačuje se hornatými půdami, jako jsou ryolitové tufy vulkanického původu, andezity, spraše a hnědé lesní půdy. Vinařský region se může pochlubit pestrou škálou odrůd vinné révy a je vynikajícím místem pro produkci bílých i červených vín. Účastnící se mohou s tímto vinařským regionem seznámit ochutnáním červeného vína Hangács Cru Egri Bikavér Grand Superior (Hangács Cru Egerská býčí krev Grand Superior) Vinařství St. Andrea z roku 2017.

Sommeliéři:

Kristian Kielmayer ve své přednášce představí maďarské vinařské oblasti a kulturu vína: specialista narozený v Německu vystudoval ekonomii a vinařství, je odborníkem na víno a destiláty s titulem dipWSET, lektorem a držitelem mezinárodního titulu Weinakademiker. V současné době pracuje jako instruktor na domácích i zahraničních školách a též jako odborný konzultant.

Vína prezentovaná na akci představí sommelier Jakub Přibyl: renomovaný český sommelier, který v rámci své přednášky představí prezentovaná maďarská vína v rodném jazyce účastníků. Jakub je trojnásobným vítězem Bohemia Sekt Trophée a semifinalistou Mistrovství Evropy sommelierů z roku 2017. V současné době provozuje vlastní vinný bar Wine&Degu, radí řadě dovozců a maloobchodních prodejců a je mezinárodním hodnotitelem vín.

02/2021
Grand test maďarských vín v magazínu WINE & Degustation
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Česko-maďarská obchodní komora iniciovala a podpořila odbornou degustaci, grand test maďarských vín, kterou připravila redakce magazínu Wine&Degustation.

Cílem této degustace bylo představit všem českým milovníkům vína jednu z nejzajímavějších vinařských oblastí Maďarska, a tou je region Villány. Villány (maďarsky Vyllányi) je nejjižnější vinařská oblast v Maďarsku. Nachází se v blízkosti chorvatských hranic a má nejlepší přírodní a klimatické podmínky pro pěstování vína ze všech 22 maďarských vinařských oblastí.

Podnebí zde je pro víno opravdu jedinečné. Villány leží na stejné zeměpisné šířce, jakou má francouzská vinařská oblast Bordeaux. Hřeben Villánských kopců blokuje nepříznivé studené proudy přicházející ze severu a zároveň teplo na jižních svazích pomáhá udržovat vlažný vzduch přicházející od Středozemního moře. Blízkost řeky Drávy přináší ranní vlhkost a rosu, což znamená dostatek vláhy i v horkých letních dnech. Vápencové podloží v místní půdě je na některých místech až několik metrů silné. Pohlcuje tak teplo během dne a vydává je zpět během chladnějších nocí.

Výsledkem tohoto submediteránního mikroklimatu, bohatého na denní světlo, jsou vynikající hrozny s aromatickým a ohnivým nádechem. Excelentní surovina pro výrobu především červených vín. Obecně platí, že Villány proslavila hlavně červená vína Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Kékfrankos (Frankovka) a Merlot. Zejména vína z odrůdy Cabernet Franc tu dosahují mimořádných kvalit.

Jedinečnost regionu a vysoká kvalita místních vín vedla k tomu, že vinařská oblast Villány má od roku 2005 vína označená vlastní známkou regionálního původu DHC Villany. (Districtus Hungaricus Controllatus Villány).

Pokud víno splňuje kritéria stanovená v nařízení o ochraně původu vinařské oblasti Villany, pak je víno oprávněno nést ochrannou známku Crocus.

A právě na tato vína se vinařští odborníci a someliéři z redakce WINE&Degustation zaměřili.

Ve spolupráci s naší komorou, a s laskavou podporu vinařského sdružení vinařů regionu Villány, se nám podařilo získat opravdu reprezentativní vzorek vín, která patří ke špičce regionu.

Jaké bodové ohodnocení jednotlivá vína obdržela a jaká someliérům nejvíce chutnala, si můžete sami přečíst zde:

Grand test maďarských vín.

Česko-maďarské business fórum s B2B - ONLINE
11. únor 2021 - 12. únor 2021

V první polovině února proběhlo online česko-maďarské podnikatelské fórum. Součástí fóra byli i B2B jednání online mezi českými a maďarskými firmami. Akce byla organizována Hospodářskou komorou České republiky ve spolupráci s Maďarskou obchodní a průmyslovou komorou.

Text k akci v českém jazyce k ONLINE fóru naleznete pod tím odkazem.

Text k akci v maďarském jazyce k ONLINE fóru naleznete pod tím odkazem.

HUNGEXPO BUDAPEŠŤ - Mezinárodní veletrhy 2021
2021

V průběhu roku 2021 jste se mohli účastnit mezinárodních veletrhů různých tématických zaměření v rámci HUNGEXPO BUDAPEŠŤ. Celý prospekt s kompletním programem a kontakty naleznete v odkazu níže.

Změna programu z důvodu epidemie COVID-19 je vyhrazena.