08. října 2021 od 09:00
Business Breakfast
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Vážení členové a partneři,
Dear members and partners,

dovoluji si Vás pozvat na setkání členů ČMOK dne 08.10.2021 od 9 hod. formou „Business Breakfast“.
I would like to invite you to a meeting of the members of the Czech-Hungarian Chamber of Commerce on 08th October 2021 at 9 a.m. in the form of a “Business Breakfast”.

Pozvání na tuto akci přijal pan JUDr. Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Invitation to this event was accepted by Mr. Rudolf Jindrák, Director of the Foreign Department of the Office of the President of the Republic.

JUDr. Jindrák předstoupí před námi se svou úvahou v oblasti aktuálních zahraničně-ekonomických témat.
JUDr. Jindrák will present his thoughts on current foreign economic issues.

Setkání se uskuteční v knihovně a v konferenčních prostorách LINDNER Hotelu Prague Castle, na adrese Strahovská 128, 118 00 Praha 1.
The meeting will take place in the library and conference rooms of the LINDNER Hotel Prague Castle, at Strahovská 128, 118 00 Prague 1.

Podrobnější organizační pokyny budou následovat po potvrzení Vaší účasti.
More detailed organizational instructions will follow upon confirmation of your participation.

S úctou,
Sincerely,

Ing. Marianna Dávidházy, MBA
Prezident ČMOK
President Czech-Hungarian Chamber of Commerce

27. července 2021 od 10:00
Maďarský workshop v Ostravě
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Maďarská turistická agentura /MTU/ vás srdečně zve na akci: „Maďarský workshop v Ostravě.“

Můžete se těšit na registraci, prezentaci jednotlivých účastníků, kávový break, workshop, lehký oběd (bufet), ochutnávka vín a losování cen.

Místo konání:
Hotel Imperial,
Tyršova 1250/702, Ostrava

28. července 2021 od 10:00
Maďarský workshop v Brně
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Maďarská turistická agentura /MTU/ vás srdečně zve na akci: „Maďarský workshop v Brně.“

Můžete se těšit na prezentace jednotlivých účastníků, kávový break, workshop, lehký oběd a losování cen.

Místo konání:
Hotel International Brno****,
Husova 16/200, Brno

29. července 2021 od 10:00
Maďarský workshop v Praze
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Po roce, který byl pro všechny velmi náročný, vám s radostí oznamujeme, že Maďarská agentura pro cestovní ruch díky stále se zlepšující epidemiologické situaci opět pořádá setkání odborníků v cestovním ruchu na podporu Maďarska, jako turistické destinace. Maďarská agentura pro cestovní ruch si vás tímto dovoluje na tuto akci srdečně pozvat. Zapněte si prosím bezpečnostní pásy a vydejte se s námi společně prozkoumat tuto úžasnou zemi.

Místo konání a datum:
• Augustine, a Luxury Collection Hotel, Letenská 12/33, 118 00 Malá Strana, Praha, Česká republika
• 29. červenec 2021, 10:00 (registrace začíná v 9:30)

• Online registrace zde.

Setkání členů a generálních partnerů ČMOK
10. červen 2021

První osobní setkání členů a generálních partnerů ČMOK v letošním roce se uskutečnilo dne 10.06.2021  v reprezentačních prostorách Velvyslanectví Maďarska v Praze.

V řadách ČMOK byli uvítání noví členové:

– společnost MVM Energetika Zrt., která koncem minulého roku úspěšně dokončila akvizici innogy v České republice.

– společnost Verarbeiten Pausits Kft.,  podnikající v oblasti strojírenství, která v loňském roce provedla akvizici MSC MetPro a.s..

– společnost Tungsram Operations Kft., tradiční výrobce osvětlení.

Zástupci společností – nových členů ČMOK – na zasedání vystoupili a ve svých příspěvcích krátce představili své firmy a seznámili zúčastněné se svými současnými aktivitami.

Prvním novým členem roku 2021 se stala MVM Energetika Zrt., globální hráč v energetice a čtvrtá největší společnost v Maďarsku z hlediska tržeb a třináctá ve středoevropském regionu. Společnost představil pan György Kóbor, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MVM GROUP.

V říjnu 2020 skupina MVM GROUP úspěšně dokončila akvizici společnosti innogy Česká republika.

Druhý nový člen ČMOK, společnost Verarbaiten Pausits Kft., je rodinnou firmou druhé generace v Maďarsku, která působí již téměř 30 let v ocelářském průmyslu. V loňském roce úspěšně investovala do české společnosti MSC MetPro, a.s. a získala většinovou majetkovou účast. MSC MetPro –  specialista na tvarové pálení – je zpracovatel široké škály materiálů (ocele, nerezové ocele, hliníku, kotlových plechů a speciální vysokopevnostní ocele). Krátkou prezentaci poskytl a společnost Verarbaiten Pausits Kft.MSC MetPro, a.s. představil generální ředitel pan Pausits Valér.

Třetího nového člena naší komory, společnost Tungsram Operations Kft. představil pan Václav Kubeš, obchodní ředitel pro Českou republiku a Slovensko. Značka Tungsram je světoznámá maďarská značka s 125letou tradicí zejména v oblasti výroby osvětlení, světelných zdrojů, smart solutions, atd., která má zavedenou obchodní síť ve více než 100 zemí světa.

Toto setkání podpořila účast J.E. dr. Borose Miklóse, mimořádného a zplnomocněného velvyslance Maďarska v České republice. V průběhu akce, v rámci neformálního networkingu, byla dána příležitost hovořit s panem Ing. Istvánem Kolozsvárim, MBA, obchodním radou Ekonomicko-obchodní sekce Velvyslanectví Maďarska.

Téměř celý rok 2020 a první polovina letošního roku představovaly obrovskou výzvu pro hospodářský a společenský život v důsledku celosvětové pandemie. Tato celosvětová epidemie donutila vedení firem, států, globálních organizací k nelehkým výzvám, za které jsme všichni zaplatili nevyčíslitelnou cenu, včetně ztrát milionů lidských životů. Na druhou stranu nás tato výzva naučila především přizpůsobivosti, urychlení technologického vývoje a lepší koncentraci na klíčové problémy.

Proto je nesmírně potěšitelné, že se naší komoře i v tak složitém období podařilo navázat nová partnerství s významnými maďarskými firmami s globálním přesahem, které považují českou ekonomiku za strategicky důležitý trh a chtějí zde rozvíjet aktivity.

29. listopadu - 5. prosince 2021 Budapešť, pavilon Hungexpo „A“
Planet Budapest 2021 - Expo a Světový summit o udržitelnosti
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

***

TERMÍN PODÁNÍ PŘIHLÁŠEK PRODLOUŽEN DO 31.7.2021!!!

***

ČMOK informuje širokou veřejnost o konání Planet Budapest 2021 Expo a Světový summit o udržitelnosti, který se uskuteční od 29.listopadu do 5. prosince 2021 v Budapešti.

Obecné informace pro vystavovatele a podrobnosti o této akci naleznete pod tímto odkazem.

General information for exhibitors and details about this event can be found under this link.

Termín pro zasílání vyplněných přihlášek končí 31. července 2021 přes formulář na adrese: https://planetbudapest.hu/en/registration

05/2021
Mistrovský kurz a online degustace maďarských vín, spojená s rozvojem podnikání v rámci Hungarian Wine Business Programu v magazínu WINE & Degustation
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Česko-maďarská obchodní komora ve spolupráci s maďarským Centrem pro agrární marketing, uspořádala dne 4. května 2021 prestižní degustaci maďarských vín. Degustace byla vedená formou on-line prezentace a povedli ji dva sommeliéři, z Maďarska Kristian Kielmayer, dipWSET a Jakub Přibyl z České republiky.

Cílem akce bylo pomoci představit maďarská vína a producenty, kteří na českém trhu již působí a chtějí posílit své obchodní vztahy, stejně jako vinařství, která v budoucnu plánují rozšířit své vývozní aktivity na český trh s vínem.

V květnovém čísle vyšel kromě jiného článek k akci Mistrovský kurz a online degustace maďarských vín, spojená s rozvojem podnikání v rámci Hungarian Wine Business Programu. Samotný článek naleznete pod tímto odkazem.

4. května 2021
Mistrovský kurz a online degustace maďarských vín, spojená s rozvojem podnikání v rámci Hungarian Wine Business Programu
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Česko-maďarská obchodní komora ve spolupráci s maďarským Centrem pro agrární marketing, uspořádala dne 4. května 2021 prestižní degustaci maďarských vín. Degustace byla vedená formou on-line prezentace a povedli ji dva sommeliéři Kristiana Kielmayer, dipWSET a Jakub Přibyl.

Cílem akce bylo pomoci představit maďarská vína a producenty, kteří na českém trhu již působí a chtějí posílit své obchodní vztahy, stejně jako vinařství, která v budoucnu plánují rozšířit své vývozní aktivity na český trh s vínem.

Tato degustace byla dalším důkazem, že se Česká republika stává jednou z nejdůležitějších cílových zemí maďarského vývozu vína.

Účast na prezentaci vín byla doporučena odborníkům zabývajícím se jejich nákupem a prodejem a odborně

zaměřeným novinářům, kteří se zajímají o maďarské vinařství a vidí potenciál kvalitních maďarských vín.

Více informací o zúčastněných vinařstvích, vínech a online degustaci naleznete zde:

https://czechia-2021.hunwinebusiness.com/  (Webové stránky jsou k dispozici v českém a anglickém jazyce.)

K pořádané akci vyšel rovněž článek v květnovém čísle časopisu WINE & Degustation.

Vína v Maďarsku

Maďarská kultura vína se vyznačuje rozmanitostí, originalitou a jedinečností. V 6 vinařských regionech země lze objevit 22 vinařských oblastí s různými klimatickými, topografickými, půdními a historickými charakteristikami. Na degustaci šesti položek se představí 4 vinařské regiony a 5 různých vinařských oblastí Maďarska, a to prostřednictvím vín typických pro danou produkční oblast:

Horní panonský vinařský region:

Vinařství Babarczi, vinařská oblast Pannonhalma – Pannonhalmi Chardonnay, 2019

Panonský vinařský region:

Vinařství Attila Gere, vinařská oblast Villány – „Ördögárok” Villányi Franc („Čertův příkop“ Villányi Franc), 2017

Vinařství Bock, vinařská oblast Villány – Bock Ermitage, 2016

Vinařství Vesztergomb, vinařská oblast Szekszárd – Szt. László Bikavér (Býčí krev sv. Ladislava), 2017

Vinařský region Horní Maďarsko:

Vinařství St. Andrea, Vinařská oblast Eger – Hangács Cru Egri Bikavér Grand Superior (Hangács Cru Egerská býčí krev Grand Superior), 2017

Tokajský vinařský region:

Vinařství Zsirai, Tokajská vinařská oblast – Tokaj Sweet by Zsirai, 2018

Vinařské regiony, které budou prezentovány na mistrovském kurzu:

Horní panonský vinařský region: Co nejvíce spojuje vinařské oblasti tohoto regionu, je chladnější charakter podnebí a řada živých vín bohatých na kyseliny. V souladu se zdejšími povětrnostními podmínkami je podíl bílých odrůd mnohem vyšší než modrých. Negativní dopady globálního oteplování jsou zde mnohem méně patrné a ve struktuře kyselin ve víně je spousta rezervy. Přesto se tato vína za posledních deset let stala znatelně plnějšími a bohatšími na alkohol. Kromě laskavějšího a líbivějšího charakteru zůstávají i položky, které se dobře drží. Pannonhalma už roky obdarovává milovníky vína vážnými bílými a červenými víny. Účastníci se mohou seznámit s Horním panonským vinařským regionem prostřednictvím bílého vína Pannonhalmi Chardonnay 2019 z Vinařství Babarczi.

Tokajský vinařský region: První ucelená vinařská oblast na světě vznikla v Tokaj-Hegyalja a byla v roce 2002 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Její rozloha se shoduje s rozlohou stejnojmenného vinařského regionu, kde se réva vinná pěstuje na 5 700 hektarech. Typickými ikonickými odrůdami vinařské oblasti jsou Furmint, Hárslevelű (Lipovina) a Sárgamuskotály (Žlutý muškát). Na prezentaci je vinařská oblast zastoupena vínem Tokaj Sweet by Zsirai 2018 z produkce Vinařství Zsirai (Zsirai Pincészet).

Panonský vinařský region: Tato část země, čili oblast jižně od Balatonu má měkčí kyseliny a zralejší a vyváženější úrodu modrých hroznů než vinařské oblasti ležící severněji. Tento region je domovem velkých červených vín s vyšším obsahem taninů, jako je Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc či Merlot, ale také odrůd specifických pro celou zemi, jako je Frankovka modrá (Kékfrankos) a Kadarka. Zájemci o tuto akci se mohou s panonským regionem seznámit prostřednictvím vynikajících vín tří místních vinařství: Vinařství Attila Gere, vinařská oblast Villány, „Ördögárok“ Villányi Franc („Čertův příkop“ Villányi Franc), 2017; Vinařství Bock, vinařská oblast Villány, Bock Ermitage, 2016 a Vinařství Vesztergomb, vinařská oblast Szekszárd, Szt. László Bikavér (Býčí krev sv. Ladislava), 2017.

Vinařský region Horní Maďarsko: Jedinečnost vinařského regionu Horní Maďarsko spočívá v tom, že se vinice obvykle nacházejí ve výšce 200–300 metrů na vysoké náhorní plošině nebo na svažité straně hor, zatímco hrozny na svahu pahorku Nagy-Eged rostu ve výšce 500 metrů. Podnebí vinařské oblasti je tak ovlivněno Severním středohořím, které ji chrání před větry. Vyznačuje se hornatými půdami, jako jsou ryolitové tufy vulkanického původu, andezity, spraše a hnědé lesní půdy. Vinařský region se může pochlubit pestrou škálou odrůd vinné révy a je vynikajícím místem pro produkci bílých i červených vín. Účastnící se mohou s tímto vinařským regionem seznámit ochutnáním červeného vína Hangács Cru Egri Bikavér Grand Superior (Hangács Cru Egerská býčí krev Grand Superior) Vinařství St. Andrea z roku 2017.

Sommeliéři:

Kristian Kielmayer ve své přednášce představí maďarské vinařské oblasti a kulturu vína: specialista narozený v Německu vystudoval ekonomii a vinařství, je odborníkem na víno a destiláty s titulem dipWSET, lektorem a držitelem mezinárodního titulu Weinakademiker. V současné době pracuje jako instruktor na domácích i zahraničních školách a též jako odborný konzultant.

Vína prezentovaná na akci představí sommelier Jakub Přibyl: renomovaný český sommelier, který v rámci své přednášky představí prezentovaná maďarská vína v rodném jazyce účastníků. Jakub je trojnásobným vítězem Bohemia Sekt Trophée a semifinalistou Mistrovství Evropy sommelierů z roku 2017. V současné době provozuje vlastní vinný bar Wine&Degu, radí řadě dovozců a maloobchodních prodejců a je mezinárodním hodnotitelem vín.

02/2021
Grand test maďarských vín v magazínu WINE & Degustation
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Česko-maďarská obchodní komora iniciovala a podpořila odbornou degustaci, grand test maďarských vín, kterou připravila redakce magazínu Wine&Degustation.

Cílem této degustace bylo představit všem českým milovníkům vína jednu z nejzajímavějších vinařských oblastí Maďarska, a tou je region Villány. Villány (maďarsky Vyllányi) je nejjižnější vinařská oblast v Maďarsku. Nachází se v blízkosti chorvatských hranic a má nejlepší přírodní a klimatické podmínky pro pěstování vína ze všech 22 maďarských vinařských oblastí.

Podnebí zde je pro víno opravdu jedinečné. Villány leží na stejné zeměpisné šířce, jakou má francouzská vinařská oblast Bordeaux. Hřeben Villánských kopců blokuje nepříznivé studené proudy přicházející ze severu a zároveň teplo na jižních svazích pomáhá udržovat vlažný vzduch přicházející od Středozemního moře. Blízkost řeky Drávy přináší ranní vlhkost a rosu, což znamená dostatek vláhy i v horkých letních dnech. Vápencové podloží v místní půdě je na některých místech až několik metrů silné. Pohlcuje tak teplo během dne a vydává je zpět během chladnějších nocí.

Výsledkem tohoto submediteránního mikroklimatu, bohatého na denní světlo, jsou vynikající hrozny s aromatickým a ohnivým nádechem. Excelentní surovina pro výrobu především červených vín. Obecně platí, že Villány proslavila hlavně červená vína Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Kékfrankos (Frankovka) a Merlot. Zejména vína z odrůdy Cabernet Franc tu dosahují mimořádných kvalit.

Jedinečnost regionu a vysoká kvalita místních vín vedla k tomu, že vinařská oblast Villány má od roku 2005 vína označená vlastní známkou regionálního původu DHC Villany. (Districtus Hungaricus Controllatus Villány).

Pokud víno splňuje kritéria stanovená v nařízení o ochraně původu vinařské oblasti Villany, pak je víno oprávněno nést ochrannou známku Crocus.

A právě na tato vína se vinařští odborníci a someliéři z redakce WINE&Degustation zaměřili.

Ve spolupráci s naší komorou, a s laskavou podporu vinařského sdružení vinařů regionu Villány, se nám podařilo získat opravdu reprezentativní vzorek vín, která patří ke špičce regionu.

Jaké bodové ohodnocení jednotlivá vína obdržela a jaká someliérům nejvíce chutnala, si můžete sami přečíst zde:

Grand test maďarských vín.

Od 11.2.2021 - 10:00 do 12.2.2021 - 16:00
Česko-maďarské business fórum s B2B - ONLINE
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Dovolujeme si Vás pozvat na online česko-maďarské podnikatelské fórum. Součástí fóra budou i B2B jednání online mezi českými a maďarskými firmami. Akce je organizována Hospodářskou komorou České republiky ve spolupráci s Maďarskou obchodní a průmyslovou komorou.

Text k akci v českém jazyce včetně přihášeni k ONLINE fóru naleznete pod tím odkazem.

Text k akci v maďarském jazyce včetně přihášeni k ONLINE fóru naleznete pod tím odkazem.

MZDOVÝ PRŮZKUM 2021 - série webinářů
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Uplynulý rok přinesl pracovnímu trhu mnoho změn, zvratů a nových trendů. Jak se tyto události promítly do vývoje mezd a benefitů či motivace a preferencí uchazečů, ale také firem?

Nyní nabízime členům a partnerům ČMOK možnost zúčastnit se zdarma online webinářů personálně-poradenské společnosti Hays Czech Republic s.r.o., kde budou všechny tyto otázky zodpovězeny v rámci prezentace výsledků Mzdového průzkumu Hays pro rok 2021 v jednotlivých sektorech:

Stavebnictví & Reality: úterý, 26. ledna 2021

Retail: úterý, 2. února 2021

Finance & účetnictví & BUSINESS SERVICES:  středa, 3. února 2021

Obchod & Marketing: čtvrtek, 4. února 2021

IT & Telekomunikace: úterý 9. února 2021

Life Sciences: středa, 10. února 2021

Výroba & logistika: čtvrtek, 11. února 2021

Webináře budou probíhat v českém jazyce.

Těšíme se na Vás!

Tým Hays Czech Republic & Česko-maďarská obchodní komora

Slepá degustace vín
GRAND TEST WD 2/21: Villány DHC
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Vážení přátelé,

časopis WINE & Degustation je první nezávislý měsíčník v České republice pro milovníky vína, gurmány a pro všechny, kteří považují svět vína a gastronomie za téma, které je mimořádně trendy a je součástí jejich životního stylu.

V únorovém čísle 2/2021 bude uveřejněn článek o regionu Villány z Maďarska, který bude zahrnovat rozsáhlou slepou ochutnávku vín a recenzi vín z Villány DHC.

ČMOK je ctí podpořit tuto iniciativu, která se týká představení významné maďarské vinařské oblasti.

GRAND TEST WD 2/21: Villány DHC

Termín pro dodání vzorků:  11. 1. 2021

Umístění do testu je ZDARMA.

Podmínky zařazení vzorků do testu:
2 láhve od každého vzorku prosím zašlete na adresu redakce:
YACHT, s.r.o., Nedvědovo nám. 14, Praha 4 – Podolí, 147 00.

V případě dotazů nás neváhejte kontakovat.

Michal Šetka
šéfredaktor

Václav Tichoň 
zástupce šéfredaktora

e-mail: vaclav@w-d.cz
tel. +420 777 722 128

Kongresové a výstavní centrum Budapešť
HUNGEXPO BUDAPEŠŤ - Program mezinárodních veletrhů 2021
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Rádi bychom Vás upozornili na možnost účastnit se mezinárodních veletrhů různých tématických zaměření v rámci HUNGEXPO BUDAPEŠŤ. Celý prospekt s kompletním programem a kontakty naleznete v odkazu níže.

Změna programu z důvodu epidemie COVID-19 je vyhrazena.

CED oslavuje první rok fungování v České republice
0
0
0
0
Dny
0
0
Hod
0
0
Min
0
0
Sek

Strategickým úkolem CED Central European Economic Development Network Nonprofit Kft. je poskytovat profesionální podporu exportním aktivitám maďarských podniků do středoevropského regionu.

K dosažení tohoto cíle byla v roce 2019 otevřena kancelář v České republice, ve státe který má značný exportní potenciál a dynamicky se rozvíjející ekonomiku.  Otevřením zastoupení kanceláře bylo dokončeno pokrytí CED ve střední Evropě a ve všech zemích Višegrádské čtyřky (V4), což nyní usnadňuje vstup maďarských společností na zahraniční trhy s 22 pobočkami.

Brno je druhým nejdůležitějším ekonomickým, logistickým a obchodním centrem v České republice, a to navzdory skutečnosti, že ve městě sídlí většina institucí veřejné správy. To je velká výhoda pro bezproblémové dokončení administrativních a právních procesů, které maďarské společnosti potřebují pro vstup na zahraniční trhy.

Úkolem brněnské kanceláře je poskytovat aktuální informace o trhu, najít konkrétní obchodní příležitosti a usnadnit efektivní vstup maďarských společností na zahraniční trhy organizováním obchodních a odborných jednání, podpořit tak dynamiku ekonomické a obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi.

Opodstatnění pro otevření pobočky skvěle ukazuje skutečnost, že maďarské exportní ukazatele směrem k českému trhu se v posledních letech dynamicky zvýšily: hodnota maďarského exportu v roce 2019 překročila 4,67 miliardy eur. Mezi hlavní maďarské položky vývozu patří různé stroje, elektrické zboží, vozidla, dopravní prostředky a chemické výrobky.

Kancelář navázala vynikající profesionální partnerství s mnoha místními, národními, profesními, ekonomickými organizacemi a komorami. Kromě své činnosti úzce spolupracuje s Maďarským Velvyslanectvím v Praze. To vše nastíní úspěšný vstup maďarských společností na zahraniční trhy se zaměřením na jednotlivé sektory.

V budoucnu můžeme očekávat zlepšení maďarských tržních pozic především od zvýšení tržního podílu strojírenského, elektronického, oděvního průmyslu, chemických a farmaceutických výrobků. Pro maďarské maloobchodníky a střední podnikatele může být dalším bodem zlomu vývoz v oblasti potravinářství, napřiklad export kvalitních vín.

Kontakt:

Web: www.ced.hu

Adresa: 627 00 Brno-Slatina, Tuřanka 1519/115a Green Building, 4. em.

Telefon: +420 776 710 233

E-mail: brno@ced.hu